Професионалният смесен хор на слепите е основан през 1935 г. от композитора Михаил Шекерджиев под името „Балкан“, а днес (от 17 ноември 1986 г.) носи името на един от най-големите български композитори академик Петко Стайнов. В този уникален в световната практика певчески колектив работят талантливи хора с нарушено зрение, като музиката е смисъл на живота им и начин за препитание и реализиране в обществото.
Доказал своето високо художествено равнище, на 1 октомври 1948 г., с правителствен Указ, хорът е обявен за професионален, и става първият в света смесен хор от слепи изпълнители, субсидиран от правителството.
Репертоарът на състава е много богат и обхваща произведения от всички жанрове и стилове в музиката – предкласика, класика, романтизъм, съвременна музика, църковно-славянски песнопения, авторски обработки на български фолклорни песни, вокално-симфонични творби.
Любовта и всеотдайността на слепите хористи към музиката намират изява в издаване на грамофонни плочи, аудио касети, два компактдиска, записи в Българското национално радио, изнасяне на стотици концерти в страната и чужбина (Германия, Чехия, Литва, Армения, Беларус, Унгария, Турция, Гърция).
Диригенти на хора са били: Михаил Шекерджиев, Николай Бехтеров, Димитър Домузчиев, Иван Славов, Васил Коев, Марко Марков, Михаил Карамихайлов, Стоян Бабеков, Красимира Спиридонова.
От 1997 г. диригент на състава е Петър Матев. Той завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София със специалност „хорово дирижиране“, в класа на проф. Стоян Кралев. Работи с различни хорови формации – детски, мъжки, смесени, фолклорни, с които концертира в Германия, Франция, Италия, Гърция, Швейцария, Люксембург, Испания, Турция, Македония. От 1998 до 2004 г. е ръководител на Фолклорна формация „Чемерика“, с която през 2002 г. печели сребърен медал в категорията „Фолклор“ на IХ международен хоров конкурс „Орландо ди Ласо“ в гр. Камерино, Италия. От 1999 г. е диригент и на Смесения хор на транспортните работници, София, с който също се изявява в страната и в чужбина. През август 1999 г., заедно с колеги от хора, създава фондация „Хор на слепите „Академик Петко Стайнов“, чийто председател е и досега. Има многобройни записи и издадени четири компактдиска.
За високите си постижения хорът е удостоен с ордените „Червено знаме на труда“ и „Св. Св. Кирил и Методий“ І степен, със „Златна лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци и Златен плакет на Българския хоров съюз, носител е на награди и отличия от фестивали и конкурси.
Хор „Академик Петко Стайнов“ заема достойно място като един от водещите състави в българската музикална култура.
През първата половина на 2018 г. България пое председателството на ЕС. За да се отбележи достойно това събитие сдружение Lila Schwan с подкрепата на Фондация Синергиа организира гостуване в Австрия на Хора на слепите "Академик Петко Стайнов" за поредица от концерти със съпътстваща изложба и представяне на документален филм.
01.11.2018 г., четвъртък, 19.00 ч.
Български културен институт „Дом Витгенщайн“, Виена
Откриване на изложба „Живот и творчество на Петко Стайнов“02.11.2018 г., петък, 19.00 ч.
Миноритенкирхе, Виена
„Тебе поем“ – концерт църковно-славянски песнопения на Хор на слепите „Академик Петко Стайнов“03.11.2018 г., събота, 16.00-18.00 ч.
Айхграбен, Долна Австрия
„Да пееш без да виждаш диригента“ Уъркшоп на диригента Петър Матев с хор „Вокал“, Айхграбен03.11.2018 г., събота, 19.00 ч.
Винервалд Дом, Айхграбен, Долна Австрия
„Тебе поем“ – концерт църковно-славянски песнопения на Хор на слепите „Академик Петко Стайнов“04.11.2018 г., неделя, 10.00 ч.
Български православен храм „Св. Иван Рилски“, Виена
Участие на Хор на слепите „Академик Петко Стайнов“ в Светата литургия06.11.2018 г., вторник, 16.30 ч.
Църква „Св. Якоб“, Швехат, Долна Австрия
„Пъстри трептения“ – креативно-музикално-кулинарен проект съвместно със Сдружение за незрящи „Бликконтакт“ и хор „Табита“, с участието на Хор на слепите „Академик Петко Стайнов“07.11.2018 г., сряда, 18.00 ч.
Фестивална зала на ІІІ район, Виена
Прожекция на документален филм за Петко Стайнов07.11.2018 г., сряда, 19.00 ч.
Фестивална зала на ІІІ район, Виена
„Пъстри трептения“ – заключителен концерт на Хор на слепите „Академик Петко Стайнов“Концерт в гр. Казанлък
10.11.2016 г., от 18:00 - 19:30
През 2016 г. се навършват 120 г. от рождението на големия български композитор Петко Стайнов. Двата хора, носещи неговото име – Хор на слепите "Академик Петко Стайнов" и Смесен хор "Петко Стайнов" при НЧ "Искра – 1860", гр. Казанлък – ще отдадат заслужено признание на своя патрон със съвместен концерт в родния му град Казанлък. Събитието се организира по проект на фондация "Хор на слепите "Академик Петко Стайнов", реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Каним всички желаещи да се присъединят към нас и заедно да почетем тази забележителна годишнина.Тържествен концерт - 80 години Хор на слепите "Академик Петко Стайнов"
19.01.2016 г., от 19:00
Уважаеми дами и господа, скъпи приятели, колеги, Имаме удоволствието да Ви поканим на нашия ТЪРЖЕСТВЕН КОНЦЕРТ, посветен на 80-годишнината от създаването на Хора на слепите "Академик Петко Стайнов". Събитието е под патронажа на кмета на гр. София, Йорданка Фандъкова. Съорганизатори на концерта са Столична община и Софийска филхармония. Благодарим за подкрепата на "Мобилтел" ЕАД и "Крисметал" ООД. Заповядайте да отбележим заедно празника! Доведете приятели!Концерт в София
27.10.2014 г., от 19.00 ч.
Концерт в Католически храм "Свети Йосиф", Хорът на слепите "Академик Петко Стайнов" ще изнесе концерт църковно-славянски песнопения. Той се осъществява по проект "ДОСТЪПНАТА КУЛТУРА", финансиран от Столична програма "Култура" на Столична община за 2014 г.Концерт в гр. Хисаря
04.09.2013 г., от 19:00 - 20:30
Начало на новия концертен сезон 2013/2014 г. Незрящите певци от Хора на слепите "Академик Петко Стайнов", Вокална група "Феникс" и Вокално-инструментален състав "Весели момчета" ще се представят пред хисарската публика с жанрово разнообразна програма - класически хорови произведения, поп и рок песни и българска естрада. Концертът по проект "Песента е нашият живот и упование" е финансиран от Агенцията за хората с увреждания при МТСП.Концерт ОТНОВО В СМОЛЯН!
24.06.2013 г., от 18:00 - 19:00
На 24 юни 2013 г. от 18.00 часа Професионалният хор на слепите "Академик Петко Стайнов" за пети път ще пее в прекрасния катедрален храм "Св. Висарион Смоленски". Концертът църковно-славянски песнопения е част от проекта "Песента е нашият живот и упование", финансиран от Агенцията за хората с увреждания при МТСП.Концерт църковно-славянски песнопения
6.06.2013 г., от 17:30 - 18:30
Осъществява се по проект "Песента е нашият живот и упование" на фондация "Устойчиво развитие", в партньорство с фондация "Хор на слепите "Академик Петко Стайнов", финансиран от Агенцията за хората с увреждания при МТСП. В програмата ще чуете произведения от А. Архангелски, А. Н. Струмски, Добри Христов, Н. Кедров, П. И. Чайковски и др.Концерт, 120 г. от рождението на големия български композитор Петко Стайнов
10 ноември 2016 г.Концерт, 120 г. от рождението на големия български композитор Петко Стайнов
10 ноември 2016 г.Концерт, 120 г. от рождението на големия български композитор Петко Стайнов
10 ноември 2016 г.Концерт, 120 г. от рождението на големия български композитор Петко Стайнов
10 ноември 2016 г.Хор на слепите "Академик Петко Стайнов" и Смесен хор "Панайот Пипков"
на сцената на Ловчанско читалищеХор на слепите "Академик Петко Стайнов" и Смесен хор "Панайот Пипков"
на сцената на Ловчанско читалищеХор на слепите "Академик Петко Стайнов" и Смесен хор "Панайот Пипков"
на сцената на Ловчанско читалищеХор на слепите "Академик Петко Стайнов" и Смесен хор "Панайот Пипков"
на сцената на Ловчанско читалищеХор "Академик Петко Стайнов" и Вокално-инструментален състав "Весели момчета"
посетиха Дома за стари хора "Дълголетие" - 2014 г.Фондация „Хор на слепите „Академик Петко Стайнов“ е създадена през месец октомври 1999 г. от членове на хоровия колектив. Председател е Петър Матев – диригент на хора.
Основната задача на фондацията е да продължи дейността на Смесения професионален хор на слепите „Академик Петко Стайнов“ и да не допусне загиването на това изключително културно завоевание (до месец август 1999 г. съставът бе на издръжка към Съюза на слепите в България, но финансирането бе прекратено и незрящите певци останаха без работа).
Фондацията работи в сферата на културата и социалните грижи. Целите й са: подпомагане на творци – незрящи инвалиди; издирване и обучение на талантливи слепи деца с перспектива за професионалното им израстване; тяхната рехабилитация и интеграция в обществото; използване на творческия им потенциал и осигуряване на възможности за реализацията им чрез разпространение и популяризиране на българската музикална култура.
През годините от своето създаване, независимо от огромните трудности, фондацията продължава да търси форми и начини за реализация и изява на творческите възможности на незрящите певци. Реализират се редица сериозни проекти с финансовата подкрепа на Агенцията за хората с увреждания, Националния дарителски фонд „13 века България“, Министерството на културата, Фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика, Национален фонд „Култура“, Програма „Култура“ на Столичната община. С помощта на дарители, съпричастни към изкуството и трудната съдба на лишените от зрение, са издадени два компактдиска със записи на хора – „Надежда за светлина“, 2001 г., и „Цветове“, 2003 г. Не спират и сценичните изяви на състава: концерти в София и в страната, участия във фестивали и други културни прояви.